• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Örjan Sandler

  Przeczytaj także...
  Fred Anton Maier (ur. 15 grudnia 1938 w Nøtterøy) – norweski łyżwiarz szybki, wielokrotny medalista olimpijski i dwukrotny medalista mistrzostw świata.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.

  Olof Örjan Sandler (ur. 28 września 1940 w Sunne) – szwedzki łyżwiarz szybki, brązowy medalista olimpijski.

  Kariera[]

  Specjalizował się w długich dystansach. Największy sukces w karierze Örjan Sandler osiągnął w 1968 roku, kiedy zdobył brązowy medal na dystansie 10 000 m podczas igrzysk olimpijskich w Grenoble. W zawodach tych wyprzedzili go jedynie jego rodak Johnny Höglin oraz Norweg Fred Anton Maier. Na tych samych igrzyskach był też szósty na dwukrotnie krótszym dystansie i dziesiąty w biegu na 1500 m. Jeszcze czterokrotnie startował na igrzyskach, najlepsze wyniki osiągając podczas igrzysk w Innsbrucku w 1976 roku, gdzie był piąty na 10 000 m i ósmy na 5000 m. Nigdy nie zdobył medalu mistrzostw świata, jego najlepszym wynikiem było siódme miejsce wywalczone na wielobojowych mistrzostwach świata w Deventer w 1969 roku. Siódme miejsce zajął także podczas mistrzostw Europy w Heerenveen w 1975 roku. Na arenie krajowej zdobył złote medale w biegach na 1500 i 5000 m w 1967 roku oraz na dystansie 10 000 m w latach 1969, 1975 i 1976.

  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).63. mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju odbyły się w dniach 15 - 16 lutego 1969 roku w holenderskim Deventer. Zawodnicy startowali na sztucznym torze na IJsselstadion. Łyżwiarze startowali na czterech dystansach: 500 m, 1500 m, 5000 m, 10000 m. Mistrzem został Norweg Dag Fornæss. O tym, które miejsca zajmowali zawodnicy decydowała mniejsza liczba punktów uzyskana z czterech biegów. Do biegu na 10000 m awansowała tylko najlepsza 16 po trzech dystansach.

  Sandler uprawiał także inne sporty, między innymi bieg na orientację oraz triathlon.

  Po zakończeniu kariery pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w Strömsund.

  Bibliografia[]

 • Profil na stronie Sports Reference.com (ang.)
 • Profil na Schaats Statistieken.nl (niderl.)
 • Profil na stronie Szwedzkiego Komitetu Olimpijskiego (szw.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Triathlon, triatlon (gr. trójbój) – wszechstronna dyscyplina sportowa będąca kombinacją pływania, kolarstwa i biegania. Zawodnik kolejno płynie, jedzie na rowerze i biegnie, a czas końcowy obejmuje również zmianę stroju sportowego.Strömsund – miejscowość (tätort) w Szwecji w regionie Jämtland, położona nad Russfjärden, najdalej na południe wysuniętą odnogą jeziora Ströms Vattudal, ok. 100 km na północ od Östersund. Siedziba władz (centralort) gminy Strömsund.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bieg na orientację (BnO, ang. foot orienteering) – olimpijska dyscyplina sportowa (choć niewpisana do programu igrzysk olimpijskich), w której zawodnik posługując się mapą i kompasem ma za zadanie w jak najkrótszym czasie przebiec określoną trasę wyznaczoną w terenie (zazwyczaj jest to las) przez punkty kontrolne. Przebieg pomiędzy punktami kontrolnymi jest dowolny i właśnie wybór wariantu przebiegu stanowi istotę biegu na orientację.
  72. mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju odbyły się w dniach 25 - 26 stycznia 1975 roku w Heerenveen, w Holandii. Zawodnicy startowali na czterech dystansach: 500 m, 1500 m, 5000 m i 10000 m. Do biegu na 10000 m awansowało tylko najlepsza 16 po trzech dystansach. Na najwyższym stopniu podium stanął Norweg Sten Stensen.
  Sunne – szwedzkie miasto położone w środkowej części regionu Värmland, w gminie Sunne. Leży u stóp szwedzkiej części Gór Skandynawskich, w pobliżu granicy z Norwegią. Sunne jest siedzibą gminy o tej samej nazwie. Według ostatniego spisu mieszkańców mieszkają tam 4903 osoby.
  Łyżwiarstwo szybkie – dyscyplina zimowa, w której celem zawodnika jest jak najszybsze przejechanie na łyżwach określonego dystansu po torze lodowym. Sportowca uprawiającego łyżwiarstwo szybkie nazywa się panczenistą.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.