• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Óc Eo

  Przeczytaj także...
  Wisznu (hindi: विष्णु) – jeden z najpopularniejszych dewów w hinduizmie, Bóg jedyny w wisznuizmie (największym wyznaniu hinduistycznym). Jeden z Trimurti (trójcy hinduistycznej) tworzonej wraz z Brahmą i Śiwą. Symbolizuje utrzymujący aspekt Boga, najczęściej identyfikowany z dwoma swoimi Awatarami: Kryszną i Ramą.’Ângkôr Borei – miejscowość w Kambodży, nad rzeką Tônlé Basăk, odnogą Mekongu. Główne stanowisko wykopaliskowe ropoczętego w 1996 r. projektu archeologicznego "Dolny Mekong" (LOMAP - Lower Mekong Archaeological Project) kierowanego przez prof. Miriam T. Stark z Uniwersytetu Hawajskiego. Celem projektu jest badanie mechanizmu formowania się wczesnych państwowości w delcie Mekongu w okresie pre-angkoriańskim. Badania radiochemiczne z wykorzystaniem węgla C wskazują, że ’Ângkôr Borei było aktywnym ośrodkiem administracyjnym już 400 lat p.n.e., a obszar między nim a Óc Eo był gęsto zaludniony na długo przed odkryciem Funanu przez Chińczyków.
  Mekong (chiń.: 瀾滄江, Láncāng Jiāng; taj.: แม่น้ำโขง; Me Nam Khong, tybet.: རྫ་ཆུ་, Wylie: rDza chu, ZWPY: Za qu; wiet.: Mê Kông; laot.: ແມ່ນ້ຳຂອງ) – najdłuższa rzeka na Półwyspie Indochińskim (4. w Azji, 9. na świecie).
  Posąg Wisznu z VI/VII w. n.e. znaleziony w Óc Eo.

  Óc Eo − stanowisko archeologiczne przypisywane historycznemu państwu Funan istniejącemu na początku I tysiąclecia n.e. w dolnym biegu Mekongu, na terenie dzisiejszego Wietnamu i Kambodży. Z wykopalisk prowadzonych od 1942 r. wynika, że był to ważny port o rozległych kontaktach z państwami Azji, Afryki i Europy. Bogaty system kanałów wokół Óc Eo łączył się bezpośrednio z ’Ângkôr Borei, leżącym nad rzeką Bassac stanowiskiem archeologicznym również przypisywanym Funanowi.

  Kambodża, Królestwo Kambodży (khm. ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា, trl. Kâmpǔchéa, Preăhréachéanachâkr Kâmpǔchéa) w latach 1976–1989 Kampucza – państwo w południowo-wschodniej Azji, na Półwyspie Indochińskim, nad Zatoką Tajlandzką. Graniczy od zachodu i północy z Tajlandią (długość granicy – 803 km), od północy z Laosem (541 km), a od wschodu z Wietnamem (930 km).

  Przypisy

  1. Miriam T. Stark: From Funan to Angkor: Collapse and Regeneration in Ancient Cambodia.. W: After Collapse: The Regeneration of Complex Societies, edited by G. M. Schwartz and J. J. Nichols. Tucson: University of Arizona Press, 2006, s. 144-167. [dostęp 2010.10.22]. (ang.)  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.