• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Éric Woerth

  Przeczytaj także...
  Gaullizm – to myśl polityczna i ruch polityczny, którego podstawy stworzył Charles de Gaulle (1890-1970), generał, polityk, prezydent V Republiki Francuskiej w latach 1959-1969. Doktryna gaullizmu łączyła liczne elementy nadające jej prawicowość w powojennej historii Francji.Xavier Darcos (ur. 14 lipca 1947 w Limoges) – francuski polityk, od 2007 do 2010 minister w pierwszym i drugim rządzie François Fillona.
  Mer (fr. maire) – we Francji wybieralny przewodniczący rady miejskiej lub rady municypalnej gminy. Jest on jednocześnie przedstawicielem (reprezentantem) władzy państwowej w najmniejszych jednostkach podziału administracyjnego Francji – wykonuje zadania administracji publicznej oraz stoi na czele organów tejże administracji.

  Éric Woerth (ur. 29 stycznia 1956 w Creil) – francuski polityk, parlamentarzysta i samorządowiec, od 2007 do 2010 minister.

  Życiorys[]

  Ukończył studia na prestiżowej Wyższej Szkole Zarządzania (Hautes études commerciales) oraz w Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu. Pracował jako audytor.

  Od 1986 do 2002 zasiadał w radzie regionalnej Pikardii (w latach 90. był jej wiceprzewodniczącym). Od 1995 do 2004 zajmował stanowisko mera Chantilly, następnie przez rok pełnił funkcję zastępcy burmistrza tego miasta, po czym w 2005 ponownie został merem.

  Pikardia (fr. Picardie) – kraina historyczna i region administracyjny we Francji, położony w północnej części kraju nad kanałem La Manche. Ważny region rolniczy.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Należał do neogaullistowskiego Zgromadzenia na rzecz Republiki. W 2002, 2007 i 2012 uzyskiwał mandat deputowanego do francuskiego Zgromadzenia Narodowego w departamencie Oise. W rządzie Jean-Pierre'a Raffarina przez rok był sekretarzem stanu ds. reform.

  Od 2007 w rządach François Fillona zajmował stanowisko ministra budżetu, finansów publicznych i służby cywilnej. Pełnił też funkcję skarbnika Unii na rzecz Ruchu Ludowego. W 2010 zakres jego czynności w rządzie został zmieniony (zastąpił Xaviera Darcosa jako ministra pracy). Z rządu odszedł jesienią tego samego roku. W 2015 objął funkcję sekretarza generalnego powstałych na bazie UMP Republikanów, pełniąc ją do 2016.

  Unia na rzecz Ruchu Ludowego (Union pour un mouvement populaire, UMP) – francuska partia polityczna, działająca od 2002.Zgromadzenie Narodowe we Francji (fr. Assemblée nationale) – we Francji, stanowi obecnie izbę niższą Parlamentu Francji, i wybierane jest na 5 lat w dwóch turach wyborów powszechnych, bezpośrednich i większościowych. Drugą izbą jest Senat, wybierany przez kolegium elektorów.

  Przypisy

  1. Résultats des élections législatives 2012 (fr.). lexpress.fr, 17 czerwca 2012. [dostęp 2017-01-19].
  2. Aussitôt élu, Eric Woerth démissionne de son mandat de conseiller régional (fr.). leparisien.fr, 16 grudnia 2015. [dostęp 2017-01-19].

  Bibliografia[]

 • Nota biograficzna na stronie lci.tf1.fr (fr.). [dostęp 2017-01-19].
 • Éric Woerth na stronie Zgromadzenia Narodowego XIII kadencji (fr.). [dostęp 2017-01-19].
 • Zgromadzenie na rzecz Republiki (fr. Rassemblement pour la République, RPR) – francuska partia polityczna, działająca w latach 1976–2002, reprezentująca nurt gaullistowski. W 2002 rozwiązana w związku z utworzeniem Unii na rzecz Ruchu Ludowego.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Polityk – osoba działająca w sferze polityki, którą w klasycznym rozumieniu pojmujemy jako sztukę zdobywania władzy i rządzenia państwem, przy czym celem jest tu dobro wspólne, a przyporządkowanie działania temu celowi ostateczne. Polityk dąży więc do udziału we władzy lub do wywierania wpływu na podział władzy.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Instytut Nauk Politycznych w Paryżu (fr. Institut d’Etudes Politiques de Paris), znany także jako Sciences Po Paris – wyższa uczelnia we Francji przynależąca do kategorii grandes écoles.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.