• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Éric Assadourian

  Przeczytaj także...
  XVI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 1998 odbyły się po raz drugi w historii we Francji, w dniach od 10 czerwca do 12 lipca.Lille OSC (pełna nazwa Lille Olympique Sporting Club) – francuski klub piłkarski, grający w Ligue 1 oraz w Pucharze Francji, mający siedzibę w mieście Lille. Trenerem klubu jest René Girard.
  François Brisson (ur. 9 kwietnia 1958 w Saintes) – francuski piłkarz występujący na pozycji obrońcy. Trener piłkarski.

  Éric Assadourian, orm. Էրիկ Ասադուրյան (ur. 24 czerwca 1966 w Saint-Maurice) – ormiański piłkarz grający na pozycji ofensywnego pomocnika lub napastnika. Podczas kariery piłkarskiej mierzył 175 cm wzrostu, ważył 70 kg. Posiada także obywatelstwo francuskie.

  Ligue 2 (w skrócie L2) jest drugą w hierarchii - po Ligue 1 (L1) - klasą rozgrywek piłkarskich we Francji, będąc jednocześnie drugim szczeblem centralnym (II poziom ligowy). Zarządzana przez Ligue de Football Professionnel, prowadzi rozgrywki systemem "jesień-wiosna".Język ormiański lub armeński (Հայերեն) – język należący do rodziny języków indoeuropejskich z grupy satem, stanowi jednak w niej samodzielną gałąź. Obecnie używany jest w Republice Armenii i Republice Górskiego Karabachu (De iure: Azerbejdżan), gdzie jest językiem urzędowym, a także w Gruzji, Iranie, Syrii, Rosji w Libanie i 24 innych państwach przez około 6 milionów ludzi.

  Kariera klubowa[]

  Assadourian urodził się we Francji w rodzinie pochodzenia ormiańskiego. Karierę piłkarską rozpoczął w amatorskim klubie INF Vichy i w 1984 roku zaczął w nim grać w trzeciej lidze. W 1986 roku odszedł do Toulouse FC i w jego barwach zadebiutował w pierwszej lidze Francji. W zespole z Tuluzy był rezerwowym i grał w nim do końca 1987 roku. Na początku 1988 roku odszedł do drugoligowego En Avant Guingamp, ale po pół roku gry w tym klubie wrócił do Toulouse FC, w którym grał do lata 1990 roku.

  Reprezentacja Armenii w piłce nożnej – reprezentuje Armenię (niepodległość od 1992 roku), najmniejszą z byłych republik radzieckich na arenie międzynarodowej.Bernt Kennet Andersson (ur. 6 października 1967 w Eskilstunie, Szwecja), szwedzki piłkarz występujący na pozycji napastnika.

  Kolejnym klubem w karierze Assadouriana było Lille OSC. W jego ataku występował z byłym reprezentantem Francji, François Brissonem, a następnie także ze Szwedem Kennetem Anderssonem i Australijczykiem Frankiem Fariną. W Lille grał przez 5 lat i strzelił w tym okresie 27 goli w lidze.

  Tuluza (fr. Toulouse, oks. Tolosa) – miejscowość i gmina we Francji, stolica regionu Midi-Pyrénées, w departamencie Górna Garonna, nad rzeką Garonną.Florian Maurice (ur. 20 stycznia 1974 w Sainte-Foy-lès-Lyon), były piłkarz francuski grający na pozycji napastnika. Podczas kariery piłkarskiej mierzył 176 cm wzrostu, ważył 69 kg.

  W 1995 roku Assadourian odszedł z Lille do Olympique Lyon, gdzie przez jeden sezon grał w ataku z Florianem Maurice’em. W sezonie 1996/1997 grał ponownie w En Avant Guingamp. Od 1997 roku Ormianin grał w drugoligowych francuskich zespołach: CS Louhans-Cuiseaux, AS Beauvais i ASOA Valence. Jako zawodnik tego ostatniego zakończył karierę w 2001 roku w wieku 35 lat.

  Szwedzi (szw. svenskar) – naród germański mieszkający głównie w Szwecji (około 9 mln), zachodniej i południowo-zachodniej Finlandii (około 300 tys.) oraz w innych krajach skandynawskich, w USA (ponad 4 miliony ludzi pochodzenia szwedzkiego) i Kanadzie. Około 90% schrystianizowanych w XI-XII wieku Szwedów należy od XVI wieku do Szwedzkiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego (w 2000 doszło do separacji kościoła od państwa). Większość z nich jest niepraktykująca. Posługują się językiem szwedzkim.Armenia, Republika Armenii (Հայաստան - Hajastạn, Հայաստանի Հանրապետություն - Hajastani Hanrapetutjun) – państwo w Azji na Kaukazie Południowym. Armenia graniczy od północy z Gruzją, od południa z Iranem i z azerską eksklawą Nachiczewan, od wschodu z Azerbejdżanem, od zachodu z Turcją. Niepodległość uzyskała w 1991 r. w związku z rozpadem ZSRR. Armenia nie ma dostępu do morza. Stolicą Armenii jest obecnie Erywań, który jest też największym miastem w kraju. Od 1991 roku Armenia należy do Wspólnoty Niepodległych Państw.

  Kariera reprezentacyjna[]

  W reprezentacji Armenii Assadourian zadebiutował 5 października 1996 roku w zremisowanym 1:1 spotkaniu eliminacji do Mistrzostw Świata 1998 z Irlandią Północną. Od 1996 do 1998 roku rozegrał w kadrze Armenii 12 spotkań i strzelił 3 gole (wszystkie w eliminacjach do MŚ 1998).

  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.Frank Farina (ur. 5 września 1964 w Darwin, Terytorium Północne) – były piłkarz australijski, obecnie trener piłkarski, były selekcjoner reprezentacji Australii i reprezentant tego kraju. W latach 1988-1995 występował w klubach europejskich.

  Bibliografia[]

 • Statystyki na National Football Teams (ang.)
 • Profil na stronie LFP.fr (fr.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Australijczycy – młody naród pochodzenia głównie europejskiego. Dzisiejsi Australijczycy mają w większości brytyjskie, a także bałkańskie, skandynawskie oraz włoskie pochodzenie. Coraz liczniejszą grupę stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego. Ich językiem ojczystym jest angielski. Australijczyków jest 20 mln i zamieszkują głównie swoją ojczyznę Australię. Dominującą wśród nich religią jest chrześcijaństwo (katolicyzm i protestantyzm).
  Reprezentacja Francji w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Francji w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo francuskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Francuski Związek Piłki Nożnej (fr. Fédération Française de Football). Francja od 1904 roku jest członkiem FIFA, a od 1954 – UEFA. Francuzi byli współzałożycielami obu tych organizacji.
  Pomocnik (ang. midfielder) – zawodnik w piłce nożnej, który gra w środku pola między atakującymi napastnikami a broniącymi obrońcami. Rozróżnia się pomocników: defensywnych, środkowych, ofensywnych, bocznych oraz cofniętych skrzydłowych.
  Napastnik – zawodnik w piłce nożnej, który gra na pozycji najbliższej do przeciwnej bramki i dlatego w drużynie głównie to on jest odpowiedzialny za zdobywanie bramek.
  Ligue 1 jest najwyższą w hierarchii klasą rozgrywek piłkarskich we Francji, będąc jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). Jej triumfator zostaje mistrzem Francji, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do Ligue 2 (II ligi francuskiej).
  Reprezentacja Irlandii Północnej w piłce nożnej powstała w 1922 roku w wyniku uzyskania niepodległości przez Republikę Irlandii. Wcześniej oba kraje były częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii. Zespół Irlandii Północnej jest spadkobiercą dziedzictwa piłkarskiego sprzed rozpadu państwa irlandzkiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.