• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Édouard Stako

  Przeczytaj także...
  Stade Français – francuski klub rugby z siedzibą w Paryżu założony w 1883. Jeden z najbardziej utytułowanych klubów rugby we Francji. Trzynastokrotny mistrz Francji. Obecnie gra w Top 14.23 października jest 296. (w latach przestępnych 297.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 69 dni.
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  Édouard Stako, właśc. Édouard Stakowicz (ur. 11 stycznia 1934 w Escaudain, zm. 23 października 2008) – francuski piłkarz, a następnie trener piłkarski polsko-francuskiego pochodzenia.

  Reprezentacja Francji w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Francji w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo francuskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Francuski Związek Piłki Nożnej (fr. Fédération Française de Football). Francja od 1904 roku jest członkiem FIFA, a od 1954 – UEFA. Francuzi byli współzałożycielami obu tych organizacji.Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.

  W lidze francuskiej występował w barwach Valenciennes FC i Stade Français. W latach 1959–1964 wystąpił trzykrotnie w reprezentacji Francji, dla której zdobył jedną bramkę. W latach 1967–1971 oraz 1973–1975 był trenerem OC Châteaudun.

  Valenciennes Football Club jest francuskim klubem piłkarskim z Valenciennes. Rozgrywa swoje spotkania na Stade du Hainaut.

  Przypisy

  1. Stako, Édouard (ang.). national-football-teams.com. [dostęp 25 lutego 2012].
  2. Edouard Stachowicz (ang.). playerhistory.com. [dostęp 25 lutego 2012].
  3. Stako Edouard (fr.). fff.fr. [dostęp 25 lutego 2012].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.