• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Édouard Manet  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Karol XIII, szw. Karl XIII, norw. Karl II (ur. 7 października 1748 w Sztokholmie, zm. 5 lutego 1818 tamże) – król Szwecji od 1809 roku i Norwegii (jako Karol II) od 1814. Ostatni przedstawiciel dynastii Holstein-Gottorp.Walka byków – obraz olejny francuskiego malarza Édouarda Maneta namalowany w latach 1865–1866, a obecnie przechowywany w Musée d’Orsay w Paryżu. Dzieło ma wymiary 90 cm wysokości i 110 cm szerokości.
  Édouard Manet

  Édouard Manet (ur. 23 stycznia 1832 w Paryżu, zm. 30 kwietnia 1883 tamże) – francuski malarz, prekursor impresjonizmu, ilustrator.

  Spis treści

 • 1 Biografia
 • 2 Twórczość
 • 2.1 Śniadanie na trawie
 • 2.2 Olimpia
 • 3 Zobacz też
 • 4 Bibliografia
 • 5 Linki zewnętrzne
 • Chłopiec ze szpadą – obraz olejny francuskiego malarza Édouarda Maneta namalowany w 1861, a obecnie przechowywany w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Dzieło ma wymiary 131,1 cm wysokości i 93,4 cm szerokości. Zostało namalowane w w Paryżu, w atelier przy Rue Goyot, a po raz pierwszy zostało wystawione przy Rue de Choiseul, w 1861-1862. Malowidło wykazuje wpływy malarstwa Diego Velázqueza i Fransa Halsa, często pojawiające się w twórczości Maneta.Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Portret Émila Zoli – obraz olejny francuskiego malarza Édouarda Maneta namalowany w 1868, a obecnie przechowywany w Musée d’Orsay w Paryżu. Dzieło ma wymiary 146,3 cm wysokości i 114 cm szerokości.
  Tournai (nid.: Doornik, niem.: Dornick) – miasto w Belgii, w prowincji Hainaut. Zajmuje powierzchnię 213.75 km². Na początku 2006 zamieszkiwało je 67 534 osób.
  Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.
  Luwr (fr. Louvre, Musée du Louvre) – dawny pałac królewski w Paryżu, obecnie muzeum sztuki. Jedno z największych muzeów na świecie, najczęściej odwiedzana placówka tego typu na świecie. Stanowi jedno z ważniejszych punktów orientacyjnych stolicy Francji. Luwr położony jest między Rue de Rivoli i prawym brzegiem Sekwany oraz ogrodami Tuileries i Rue du Louvre w obrębie Pierwszej Dzielnicy. W kompleksie budynków o całkowitej powierzchni wynoszącej 60,600 metrów kwadratowych znajdują się zbiory liczące około 35,000 dzieł sztuki od czasów najdawniejszych po połowę wieku XIX, dzieła światowego dziedzictwa o największej sławie takie jak np. stela z kodeksem Hammurabiego, Nike z Samotraki, Mona Lisa pędzla Leonarda.
  Nowa Pinakoteka (niem. Neue Pinakothek) – muzeum sztuki w Monachium, jedno z pierwszych (obok założonego w 1818 r. paryskiego Muzeum Luksemburskiego) muzeum przeznaczone na stałą ekspozycję obrazów współczesnych artystów. Zawiera kolekcję sztuki europejskiej od czasów klasycyzmu do art nouveau. Jest oddziałem Bawarskich Państwowych Kolekcji Malarstwa (niem. Bayerische Staatsgemäldesammlungen), do których należy m.in. Stara Pinakoteka. Znajduje się sławny obraz Vincenta van Gogha Wazon z dwunastoma słonecznikami.
  Flecista (fr. Le Joueur de fifre), albo Chłopiec z piszczałką – obraz olejny na płótnie francuskiego malarza Édouarda Maneta namalowany w 1866, a obecnie przechowywany w Musée d’Orsay w Paryżu. Dzieło ma wymiary 160 cm wysokości i 97 cm szerokości.
  Bar w Folies-Bergere – obraz olejny francuskiego malarza Édouarda Maneta namalowany w latach 1881–1882, a obecnie przechowywany w Courtauld Gallery w Londynie. Dzieło ma wymiary 96 cm wysokości i 130 cm szerokości. Jest to ostatnia wielka kompozycja malarza, opiewająca życie codzienne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.