• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Édouard Debat-Ponsan  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Jean Désiré Gustave Courbet (ur. 10 czerwca 1819 w Ornans w departamencie Doubs, zm. 31 grudnia 1877 w La Tour-de-Peilz w Szwajcarii) – francuski malarz realista.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  La Vérité sortant du puits, (Prawda wychodząca ze studni) – alegoria Prawdy, którą starają się zatrzymać ksiądz i żołnierz, obraz nawiązuje do walki o uwolnienie niesłusznie uwięzionego oficera – Alfreda Dreyfusa
  Masaż, 1883; obraz wzbudził wiele kontrowersji w paryskim Salonie ze względu na erotyczną wymowę

  Édouard Bernard Debat-Ponsan (ur. 25 kwietnia 1847 w Tuluzie, zm. 29 stycznia 1913 w Paryżu) – francuski malarz akademicki.

  Akademizm to kierunek w sztuce europejskiej rozwijający się od XVII do XIX wieku, przede wszystkim w malarstwie i rzeźbie. Polegał na odwoływaniu się do zasad i ideałów sztuki antycznej oraz renesansowej, a także naśladowaniu dzieł uznanych za doskonałe, preferujący tematykę historyczną, religijną i mitologiczną. Propagowany głównie przez Akademie Sztuk Pięknych.Wojna francusko-pruska – konflikt zbrojny między mocarstwami II Cesarstwem Francuskim a Królestwem Prus wspieranym przez inne kraje niemieckie, toczony od 19 lipca 1870 do 10 maja 1871.

  Kształcił się początkowo w Tuluzie, studia kontynuował w École des Beaux-Arts u Alexandra Cabanela. W 1873 zdobył drugą nagrodę w konkursie Grand Prix de Rome, która nie dawała możliwości wyjazdu do Rzymu. Ostatecznie uzyskał stypendium Instytutu i mógł odwiedzić Włochy. Zadebiutował w paryskim Salonie w 1870, zdobył popularność jako modny portrecista, pracował dla ministrów, generałów i ambasadorów. Po podróży do Turcji w latach 1882–1883 interesował się przez pewien czas tematyką orientalną. Debat-Ponsan poruszał przede wszystkim typowe dla malarzy akademickich tematy mitologiczne i historyczne, wykonywał też obrazy religijne na wyposażenie kościołów i katedr, zajmował się również malarstwem dekoracyjnym. Ponadto, szczególnie pod koniec życia, malował sceny wiejskie przedstawiające życie prostych ludzi, pejzaże i zwierzęta, w tym celu często wyjeżdżał na wieś w okolice Tuluzy. W pracach tych malarz jednoznacznie odchodził od tradycyjnego malarstwa akademickiego na rzecz realizmu reprezentowanego np. przez Gustave'a Courbeta.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Portret (fr. portrait) – obraz, zdjęcie lub inne dzieło będące przedstawieniem osoby i odwzorowujące jej wygląd zewnętrzny, a czasem także cechy osobowości.

  Édouard Bernard Debat-Ponsan miał radykalne, republikańskie poglądy, co nie przysparzało mu klientów wśród arystokracji i wysokich urzędników. Wyróżniał się odwagą, brał udział w wojnie francusko-pruskiej. Odmówił przyjęcia medalu na wystawie światowej w 1889, gdy uznał, że miały miejsce nieprawidłowości w czasie jej przyznawania. W trakcie wielkiego skandalu politycznego nazwanego aferą Dreyfusa stanął po stronie intelektualistów francuskich broniących niesłusznie skazanego oficera Alfreda Dreyfusa. Opowiedział się tym samym po stronie kręgów republikańskich, antymonarchistycznych i antyklerykalnych, na których czele stał pisarz Emil Zola.

  Orientalizm (z łac. orientalis – "wschodni") – szczególnie utrwalona w kulturze Zachodu forma egzotyzmu polegająca na uzewnętrznieniu i akcentowaniu w tworach kultury fascynacji kulturami Wschodu, zwłaszcza hinduską, japońską, arabską, perską, chińską.Tuluza (fr. Toulouse, oks. Tolosa) – miejscowość i gmina we Francji, stolica regionu Midi-Pyrénées, w departamencie Górna Garonna, nad rzeką Garonną.

  W 1870 artysta ożenił się z Małgorzatą Garnier, para miała troje dzieci. Ich syn Jacques Debat-Ponsan (1882–1942) był znanym architektem i laureatem nagrody Prix de Rome w 1912. Natomiast wnuk Michel Debré był współpracownikiem Charles'a de Gaulle'a i premierem Francji w latach 1959–1962.

  Wybrane prace[]

 • Le Massage scene de Hammam (Masaż, scena w łaźni), 1883, Musee des Augustins, Tuluza,
 • Portret M. G. Brousteta, 1897, Musee des Augustins, Tuluza,
 • Święty Paweł przed Areopagiem, 1877, kościół w Courbevoie,
 • Daniel w jaskini lwów, 1875 , katedra w Mirande,
 • Toaleta Cyganki, 1896, kolekcja prywatna,
 • Flirt, 1896, kolekcja prywatna.
 • Malarstwo – obok rzeźby i grafiki jedna z gałęzi sztuk plastycznych. Posługuje się środkami plastycznego wyrazu, np. barwną plamą i linią, umieszczonymi na płótnie lub innym podłożu (papier, deska, mur), a dzieła zwykle są dwuwymiarowe lub dwuwymiarowe z elementami przestrzennymi. Twórczość malarska podlega zasadom właściwym dla danego okresu. Poszukiwanie odmiennych form wyrazu przyczynia się jednak do kształtowania nowych oryginalnych kierunków i niezwykłej różnorodności dzieł malarskich.Wystawy światowe – nazwa zwyczajowo nadawana cyklicznym ekspozycjom prezentującym dorobek kulturalny, naukowy i techniczny krajów i narodów świata. Ciałem zajmującym się organizacją wystaw jest Międzynarodowe Biuro Wystaw Światowych (Bureau International des Expositions), powstałe w 1928 w wyniku umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez większość państw Ligi Narodów.


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Émile Édouard Charles Antoine Zola (ur. 2 kwietnia 1840 w Paryżu, zm. 29 września 1902 w Paryżu) – francuski pisarz, główny przedstawiciel naturalizmu.
  Salon – czasowa wystawa, prezentowana publicznie, przedstawiająca dorobek współczesnych artystów. Salony organizowane są cyklicznie, przeważnie przez instytucje.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Afera Dreyfusa (lub Sprawa Dreyfusa) – polityczny skandal we Francji pod koniec XIX wieku, który stał się przyczyną kryzysu politycznego i społecznego, pociągając za sobą poważne zmiany w życiu kraju.
  Michel Debré (ur. 15 stycznia 1912 w Paryżu, zm. 2 sierpnia 1996 w Montlouis-sur-Loire) – francuski polityk, wieloletni minister, premier w latach 1959–1962.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Religia – system wierzeń i praktyk, określający relację pomiędzy różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską, a określonym społeczeństwem, grupą lub jednostką. Manifestuje się ona w wymiarze doktrynalnym (doktryna, wiara), w czynnościach religijnych (np. kult czy rytuały), w sferze społeczno-organizacyjnej (wspólnota religijna, np. Kościół) i w sferze duchowości indywidualnej (m.in. mistyka).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.