• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Éamon de Valera  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  David Lloyd George, 1. hrabia Lloyd George of Dwyfor (ur. 17 stycznia 1863 w Manchesterze, Anglia, zm. 26 marca 1945 w Tŷ Newydd, Llanystumdwy, Walia), premier Wielkiej Brytanii w latach 1916-1922 i minister wojny w 1916 r.Okręg wyborczy od brytyjskiej Izby Gmin East Clare został utworzony w 1885, po podziale dawnego okręgu Clare. Obejmował wschodnią część hrabstwa Clare. Do parlamentu westminsterskiego wysyłał jednego deputowanego. Po uznaniu przez Wielką Brytanię niepodległości Irlandii w 1922 r. okręg został zniesiony.

  Éamon de Valera (Edward George de Valero, irlandzka pisownia Éamonn de Bhailéara, ur. 14 października 1882, zm. 29 sierpnia 1975) – irlandzki bojownik o niepodległość kraju, polityk , premier (taoiseach) i prezydent Irlandii. Doprowadził do uniezależnienia kraju od Wielkiej Brytanii.

  De Valera jest postacią kontrowersyjną. Jedni uważają go za ojca niepodległego państwa irlandzkiego, inni obciążają go winą za krwawą wojnę domową, dla innych jest zdrajcą sprawy republikańskiej od chwili zerwania w 1926 z Sinn Féin i IRA.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Jerzy VJerzy Fryderyk Ernest Albert (ang. George Frederic Ernest Albert, ur. 3 czerwca 1865 w Londynie, zm. 20 stycznia 1936 w Sandringham) – król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii (od 1927 Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej) i cesarz Indii od 6 maja 1910. W czasie I wojny światowej zmienił nazwisko na Windsor, gdyż dotychczasowe o niemieckim pochodzeniu (Coburg) źle się w Anglii kojarzyło. Za jego rządów w 1922 r. Imperium Brytyjskie osiągnęło rozmiar 36,6 milionów km², stając się największym imperium w historii ludzkości.

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 1.1 Wczesne lata życia
 • 1.2 Początki kariery politycznej. Powstanie wielkanocne
 • 1.3 Na czele państwa irlandzkiego
 • 1.4 Sprawa Traktatu i wojna domowa
 • 1.5 Fianna Fáil
 • 1.6 Taoiseach
 • 1.7 Prezydent Irlandii
 • 1.8 Śmierć
 • 1.9 Życie prywatne
 • 2 Zobacz też
 • 3 Przypisy
 • 4 Bibliografia
 • Powstanie wielkanocne (irl. Éirí Amach na Cásca, ang. Easter Rising) – powstanie, które wybuchło w stolicy Irlandii, Dublinie, 24 kwietnia 1916 roku.Kevin O’Higgins (irl.: Caoimhghín Críostóir Ó hUigín; ur. 7 czerwca 1892 w Stradbally, zm. 10 lipca 1927 w Dublinie) – irlandzki polityk, Wiceprzewodniczący Rady Wykonawczej Wolnego Państwa Irlandzkiego. Współzałożyciel irlandzkiej policji – Garda Síochána.


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rugby (ang. rugby football) – popularne określenie grupy sportów drużynowych o wspólnym pochodzeniu. Istnieją trzy główne rodzaje rozgrywek:
  Patrick Bartholemew Ahern (irl.: Pádraig Parthalán Ó hEachtairn), zazwyczaj nazywany Bertie Ahern (ur. 12 września 1951 w Dublinie, Irlandia) – irlandzki polityk, premier Irlandii od 26 czerwca 1997 do 7 maja 2008, były przewodniczący koalicji rządowej Fianna Fáil - Progresywni Demokraci - Partia Zielonych.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Lewes – miasto w Anglii, ośrodek administracyjny hrabstwa East Sussex i dystryktu Lewes. Ok. 16 000 mieszkańców. Położone nad rzeką Ouse. Miasto o bogatej historii, sięgajacej początków państwowości Anglii. Dominującą nad miastem budowlą jest zamek. Miasto posiada własny środek płatniczy, jakim jest funt miasta Lewes.
  Arthur Griffith, irl. Art Ó Gríofa (ur. 31 marca 1871 w Dublinie, zm. 12 sierpnia 1922) – irlandzki przywódca narodowy i polityk, przewodniczący Rady Wykonawczej 1922.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Jan XXIII (łac. Ioannes XXIII, właśc. Angelo Giuseppe Roncalli; ur. 25 listopada 1881 w Sotto il Monte, zm. 3 czerwca 1963 w Watykanie) – patriarcha Wenecji (1953-1958), papież i 3. Suweren Państwa Miasto Watykan w okresie od 28 października 1958 do 3 czerwca 1963, błogosławiony Kościoła katolickiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.06 sek.