• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ça Ira  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Historia utworu[]

  Prace rozpoczęły się w roku 1987, w roku 1988 została nagrana pierwsza wersja, lecz dyrekcje teatrów operowych odmawiały Watersowi, i tak, do roku 1995 projekt był zamrożony. W Operze Paryskiej nie pomogło nawet wstawiennictwo zachwyconego dziełem François Mitterranda. Zrealizowana z rozmachem Ça Ira zebrała dobre recenzje. Mimo faktu, iż krytycy są podzieleni co do przejrzystości utworu, zgodni są co do profesjonalizmu i poziomu muzyki. Niektórzy mimo to mówią, że Waters mógł puścić wodze fantazji dalej, i stworzyć odważniejsze dzieło. Obawiając się krytyki za modernizm, autor stworzył dość konserwatywne w formie przedstawienie i ponoć, odetchnął z ulgą widząc reakcje krytyki na pokazie premierowym.

  Libretto (wł. książeczka) – tekst stanowiący podstawę dzieł sceniczno-muzycznych, takich jak opera, operetka, kantata, musical czy balet.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Utwór zawiera motywy dotyczące rewolucji francuskiej. Premiera odbyła się w Rzymie 17 listopada 2005. Dwupłytowy album z nagraniem opery został wydany 26 września 2005, udział w nagraniu wzięli m.in. Bryn Terfel, Huang Ying i Paul Groves.

  Nagrody[]

  Muzyka i album dotarły na pierwsze miejsca prestiżowych list muzyki poważnej w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii.

  Przedstawienia[]

  Dotychczas odbyły się tylko cztery przedstawienia Ça Ira. Premiera w Rzymie, i kolejne, w tym samym miejscu lecz wieczór później. Muzycy występowali na tle dużego telebimu, który wyświetlając obrazy i filmy, pomagał w odbiorze i zrozumieniu fabuły. Kolejne przedstawienia odbyły się w Teatrze Wielkim w Poznaniu 30 grudnia oraz 31 grudnia 2006 roku.

  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).Sankiuloci (fr. sans-culottes - nie noszący krótkich spodni) - pogardliwa nazwa stosowana przez warstwy wyższe w odniesieniu do rewolucjonistów okresu rewolucji francuskiej 1789 r., wywodzących się z robotników manufaktur i rzemieślników Paryża.

  Pełne przedstawienie odbyło się 25 sierpnia 2006 w Poznaniu w Polsce na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (plac św. Marka) z okazji obchodów pięćdziesięciolecia Poznańskiego Czerwca '56.

  W poznańskim przedstawieniu udział wzięło ponad 200 aktorów z Teatru Wielkiego (Opery) w Poznaniu oraz Teatru Buffo. Spektakl wyreżyserował Janusz Józefowicz, on również był twórcą choreografii.

  Scena miała kształt znaku nieskończoności, a w spektaklu zostało wykorzystanych wiele nietypowych elementów scenografii, między innymi: 10-metrowy krzyż, wiszące klatki z ludźmi, samochód, olbrzymie flagi, pochodnie, trampoliny, trapezy, konie, wiele z nich było przemieszczanych w trakcie spektaklu przy pomocy dźwigu. Autorem scenografii był Andrzej Woroniec. Aktorzy ubrani byli w przygotowywane z rozmachem kostiumy autorstwa Marii Balcerek.

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Ah! ça ira, ça ira, ça ira (franc. powiedzie się, pójdzie) - najsłynniejsza i najbardziej popularna pieśń rewolucji francuskiej, aż do powstania Marsylianki nieoficjalny hymn rewolucyjnej Francji. Została napisana w maju 1790 przez nieznanego z imienia żołnierza Ladré. Wykorzystał on ulubioną arię Marii Antoniny (autorstwa kompozytora de Bécourta).

  W przedsięwzięciu zaangażowanych było około 500 artystów, a cały show kosztował 5,5 mln zł. Trasa koncertowa, która zakłada angażowanie lokalnych artystów do niektórych ról, składa się z Pekinu, Tokio i Moskwy.

  Lista utworów albumu[]

  Dysk 1[]

  Akt pierwszy[]
  1. The Gathering Storm – 1:38
  2. Overture – 4:06
  3. Scena 1: A Garden In Vienna 1765 – 0:53
  4. Madame Antoine, Madame Antoine – 2:53
  5. Scena 2: Kings Sticks And Birds – 2:41
  6. Honest Bird, Simple Bird – 2:10
  7. I Want To Be King – 2:37
  8. Let Us Break All The Shields – 1:45
  9. Scena 3: The Grievances Of The People – 4:40
  10. Scena 4: France In Disarray – 2:34
  11. To Laugh Is To Know How To Live – 1:44
  12. Slavers, Landlords, Bigots At Your Door – 3:36
  13. Scena 5: The Fall Of The Bastille – 1:34
  14. To Freeze In The Dead Of Night – 2:19
  15. So To The Streets In The Pouring Rain – 4:17
  Akt drugi[]
  1. Scena 1: Dances And Marches – 2:11
  2. Now Hear Ye! – 2:18
  3. Flushed With Wine – 4:31
  4. Scena 2: The Letter – 1:39
  5. My Dear Cousin Bourbon Of Spain – 2:48
  6. The Ship Of State Is All At Sea – 1:46
  7. Scena 3: Silver Sugar And Indigo – 0:55
  8. To The Windward Isles – 4:50
  9. Scena 4: The Papal Edict – 1:17
  10. In Paris There's A Rumble Under The Ground – 6:19

  Dysk 2[]

  Akt trzeci[]
  1. Scena 1: The Fugitive King – 2:21
  2. But The Marquis Of Boulli Has A Trump Card Up His Sleeve – 4:27
  3. To Take Your Hat Off – 2:40
  4. The Echoes Never Fade From That Fusillade – 3:15
  5. Scena 2: Commune De Paris – 2:43
  6. Vive La Commune De Paris – 3:16
  7. The Assembly Is Confused – 2:41
  8. Scena 3: The Execution Of Louis Capet – 1:39
  9. Adieu Loius For You It's Over – 3:45
  10. Scena 4: Marie Antoinette – The Last Night On Earth – 1:39
  11. Adieu My Good And Tender Sister – 5:09
  12. Scena 5: Liberty – 2:51
  13. And In The Bushes Where They Survive – 6:52

  Pozycje na listach[]

  Poznański Czerwiec (Czerwiec ’56) – pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne, które miały miejsce w końcu czerwca 1956 w Poznaniu. Protesty zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję a samo wydarzenie było przez propagandę PRL bagatelizowane jako „wypadki czerwcowe” lub przemilczane. Obecnie przez część historyków i uczestników Czerwiec ’56 bywa określany także jako poznański bunt, rewolta oraz powstanie poznańskie.Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, zwany też Operą Poznańską – teatr w Poznaniu przy ul. Fredry 9 (Dzielnica Cesarska).


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Roger Waters (ur. 6 września 1943) – brytyjski progresywny muzyk i kompozytor rockowy. Gra na gitarze basowej, gitarze akustycznej, śpiewa, komponuje i pisze teksty. Najbardziej znany ze swej kariery w angielskiej grupie rockowej Pink Floyd (1965-1985).
  Plac św. Marka (później: Plac Marka lub Plac Centralny) - centralny plac Międzynarodowych Targów Poznańskich zlokalizowany w pobliżu ul. Roosevelta w Poznaniu i głównego wejścia na tereny wystawowe.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Rewolucja francuska (nazywana też Wielką Rewolucją Francuską lub Wielką Rewolucją) – okres w historii Francji w latach 1789–1799, w którym doszło do głębokich zmian polityczno-społecznych i obalenia monarchii Burbonów.
  Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).
  Pink Floyd – angielski zespół rockowy założony w 1965 roku w Londynie. Ich twórczość, początkowo klasyfikowana jako rock psychodeliczny, w późniejszych latach nabrała cech muzyki progresywnej. Grupa znana jest z filozoficznie zabarwionych tekstów piosenek, eksperymentów z dźwiękiem, innowacyjnego podejścia do kwestii grafiki w albumach oraz rozbudowanych występów koncertowych. Sprzedali na całym świecie ponad 200 milionów albumów (z tego ok. 74,5 miliona w samych Stanach Zjednoczonych), co czyni ich jedną z najlepiej sprzedających się grup muzycznych w historii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.