• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Çağla Büyükakçay

  Przeczytaj także...
  Bucharest Open 2014 – tenisowy turniej WTA w sezonie 2014 z cyklu Bucharest Open rozgrywany w dniach 7–13 lipca 2014 roku w Bukareszcie na kortach ceglanych o puli nagród 250 000 dolarów amerykańskich.TEB BNP Paribas Istanbul Cup 2016 – tenisowy turniej WTA kategorii WTA International Series w sezonie 2016 z cyklu TEB BNP Paribas Istanbul Cup rozgrywany pomiędzy 18–24 kwietnia 2016 roku w Stambule na kortach ceglanych o puli nagród wynoszącej 250 000 dolarów amerykańskich.
  Igrzyska śródziemnomorskie – międzynarodowe letnie zawody sportowe rozgrywane co 4 lata od 1951 roku. Pierwszych 10 edycji odbywało się rok przed letnimi igrzyskami olimpijskimi – zwyczaj ten zmieniono w roku 1993. Od tego czasu zawody organizowane są rok po letnich igrzyskach. W igrzyskach śródziemnomorskich startują reprezentacje krajów z Europy, Afryki i Azji, które leżą nad Morzem Śródziemnym.

  Çağla Büyükakçay (ur. 28 września 1989 w Adanie) – turecka tenisistka, reprezentantka kraju w Pucharze Federacji, medalistka igrzysk śródziemnomorskich.

  Kariera tenisowa[]

  Jest zawodniczką, która osiągnęła najwyższy ranking WTA w grze singlowej, spośród wszystkich tureckich tenisistek, a było to 82. miejsce (24 kwietnia 2016). Jest także pierwsza turecką tenisistką, która wystąpiła w kwalifikacjach Wielkiego Szlema w grze singlowej, w US Open 2010.

  WTA International Series – kategoria profesjonalnych turniejów tenisowych w rozgrywkach kobiecych; utworzona po rezygnacji w 2008 roku z pięciostopniowego systemu kategoryzacji turniejów (Tier).Tenisowy turniej wielkoszlemowy US Open w roku 2010 odbył się się w dniach 30 sierpnia – 12 września na nowojorskich kortach Flushing Meadows.

  Na swoim koncie ma osiem wygranych turniejów singlowych i piętnaście deblowych rangi ITF.

  W 2014 roku osiągnęła pierwszy finał zawodów WTA Tour. W Bukareszcie w meczu finałowym razem z Karin Knapp przegrały wynikiem 4:6, 6:3, 5–10 z deblem Elena BogdanAlexandra Cadanțu. Rok później ponownie zagrała w finale zawodów w Stambule z Jeleną Janković i także nie odniosła zwycięstwa. Dwa lata później zaliczyła premierowe zwycięstwo w grze pojedynczej w tym cyklu, podczas lokalnego turnieju kategorii International w Stambule, pokonując w nim Czarnogórkę Dankę Kovinić.

  Danka Kovinić (ur. 18 listopada 1994 w Herceg Novi) – czarnogórska tenisistka, reprezentantka kraju w Pucharze Federacji.Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.

  Turnieje WTA[]

  Gra pojedyncza[]

  Gra podwójna[]

  Wygrane turnieje ITF[]

  Gra pojedyncza (8)[]

  Bibliografia[]

 • Profil na stronie WTA (ang.). wtatennis.com. [dostęp 23 sierpnia 2013].
 • Profil na stronie ITF (ang.). itftennis.com. [dostęp 23 sierpnia 2013].
 • Profil na stronie Pucharu Federacji (ang.). fedcup.com. [dostęp 23 sierpnia 2013].
 • Wielki Szlem – w tenisie odniesienie zwycięstw przez zawodniczkę lub zawodnika we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych. Należą do nich następujące turnieje: międzynarodowe mistrzostwa Australii, Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych.Fed Cup, Puchar Federacji – drużynowe rozgrywki tenisowe krajowych reprezentacji kobiecych, odpowiednik męskiego Pucharu Davisa.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Women’s Tennis Association (WTA) – największa organizacja kobiecego tenisa, zrzeszająca wszystkich organizatorów imprez tenisowych, same tenisistki oraz federacje sędziowskie biorące udział we wszystkiego rodzaju imprezach, od turniejów najniższego szczebla (International z pulą pieniężną nie przekraczającą 500 tys. dolarów) poprzez turnieje średniego szczebla (pula pieniężna 731 tys. – 4,5 mln dolarów) aż po turnieje Wielkiego Szlema.
  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).
  TEB BNP Paribas Istanbul Cup 2015 – tenisowy turniej WTA kategorii WTA International Series w sezonie 2015 z cyklu TEB BNP Paribas Istanbul Cup rozgrywany w dniach 20–26 lipca 2015 roku w Stambule na kortach twardych o puli nagród wynoszącej 250 000 dolarów amerykańskich.
  Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ang. International Tennis Federation, ITF) – organizacja przewodząca rozgrywkom tenisowym na świecie, skupia dwieście dwie narodowe organizacje.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.062 sek.