• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ängelholm

  Przeczytaj także...
  Chrystian II zwany Okrutnym (ur. 1 lipca 1481 w Nyborgu, zm. 25 stycznia 1559 w Kalundborgu) – król Danii i Norwegii 1513–1523 oraz Szwecji 1520–1521 z dynastii oldenburskiej.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.

  Ängelholm – miejscowość w Szwecji, siedziba gminy Ängelholm w regionie Skania, położone nad rzeką Rönne å i zatoką Skälderviken. Ängelholm uzyskał prawa miejskie w 1516. Obecnie miasto jest popularnym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym.

  Gmina Ängelholm (szw. Ängelholms kommun) – jedna z 290 szwedzkich gmin. Gmina położona jest w regionie Skåne, siedzibą jej władz jest Ängelholm.Ängelholms Fotbollförening (Ängelholms FF) – szwedzki klub piłkarski z siedzibą w mieście Ängelholm. Obecnie gra w rozgrywkach Superettan. W 2007 roku zespół awansował z Division 1. Swoje mecze rozgrywa na stadionie Ängelholms IP, o pojemności 5 000 miejsc. Klub jest stowarzyszony w Skånes Fotbollförbund, jednej z 24 regionalnych organizacji piłkarskich na terenie Szwecji.

  Miasto założone zostało w 1516, a założycielem był duński król Chrystian II. Okolica nazywana jest szwedzkim zagłębiem ceramicznym, ponieważ kiedyś słynęła z produkcji ceramiki.

  Kobieta – dojrzały płciowo żeński osobnik z rodzaju Homo. Różnica w genotypie kobiety i mężczyzny (kobieta ma dwa chromosomy X, a mężczyzna chromosom X i chromosom Y) determinuje dymorfizm płciowy u ludzi.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Sport[]

 • Ängelholms FF - klub piłkarski grający w Superettan
 • Engelholm VS - klub piłki siatkowej kobiet
 • Rögle BK – klub hokejowy
 • Galeria[]

 • Angelholm courthouse.jpg
 • Przypisy

  1. "Tätorternas landareal, folkmängd och invånare per km2 2005 och 2010 (szw.). scb.se. [dostęp 2016-01-04].
  2. Ängelholms stads historia (szw.). engelholm.se. [dostęp 2016-01-04].
  3. Grzegorz Micuła: Szwecja. Przewodnik ilustrowany. Bielsko-Biała: Pascal, 2012, s. 159, seria: Przewodnik ilustrowany. ISBN 978-83-7513-993-8.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.Piłka siatkowa, siatkówka – sport drużynowy, w którym (w tradycyjnej, klasycznej odmianie tj. siatkówce halowej) uczestniczą dwa sześcioosobowe zespoły, w każdym: rozgrywający, atakujący, dwóch środkowych i dwóch przyjmujących oraz libero – na boisku przebywa jednak tylko sześciu zawodników, libero zmienia się najczęściej ze środkowymi, gdy drużyna przyjmuje zagrywkę.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama