• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Árpád Bárány

  Przeczytaj także...
  XVIII Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1964 roku w Tokio (Japonia). Igrzyska w "Kraju kwitnącej wiśni" stały się imprezą łączącą tradycje ze współczesnością (zastosowano m.in. najnowsze techniki pomiarów wyników). Po wykluczeniu przez organizatorów niektórych sportowców z Indonezji oraz Korei Północnej kraje te wycofały swoje reprezentacje. MKOL nie wyraził zgody na występ ekip RPA, co było reakcją na rasistowską (w stosunku do czarnoskórej większości) politykę rządu w Pretorii.Szpada – broń biała służąca wyłącznie do kłucia, powstała w XVII wieku na zachodzie Europy w wyniku przekształcania ówczesnego rapiera (białej broni kłującej).
  Szermierka (dawniej zwana fechtunkiem) – w szerszym sensie sztuka, praktyka władania bronią białą; w węższym sensie jej sportowa forma czyli dyscyplina sportowa, jeden ze sportów walki. Szermierka sportowa jest dyscypliną olimpijską (turnieje indywidualne i drużynowe) od 1896 roku, jedną z czterech dyscyplin sportowych (obok gimnastyki sportowej, lekkoatletyki i pływania), które były do tej pory rozgrywane na wszystkich nowożytnych igrzyskach olimpijskich. Szermiercza konkurencja szpady jest także jedną z konkurencji w pięcioboju nowoczesnym.

  Árpád Bárány (ur. 24 czerwca 1931), węgierski szermierz, szpadzista. Złoty medalista olimpijski z Tokio.

  Węgry (węg. Magyarország) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej, od 1955 członek ONZ, od 1999 członek NATO, od 2004 członek Unii Europejskiej.

  Zawody w 1964 były jego drugimi igrzyskami olimpijskimi, wcześniej brał udział w IO 60. Triumfował w drużynie. Drużynowo był również medalistą mistrzostw świata - złotym w 1959, srebrnym w 1957 i 1958, brązowym w 1963. Indywidualnie sięgnął po srebro w 1957. By mistrzem Węgier: indywidualnie w 1958 oraz trzykrotnie w drużynie (1957-1959).

  Przypisy

  1. Árpád Bárány Biography and Olympic Results (ang.). Sports-Reference.com. [dostęp 16 lutego 2012].
  2. www.sport-komplett.de  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.