• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Álex Ubago

  Przeczytaj także...
  Kraj Basków (dawniej także: Baskonia; bask. Euskadi, Euskal Herria, hiszp. País Vasco; nazwa oficjalna: Euskal Autonomia Erkidegoa - Comunidad Autónoma Vasca) – wspólnota autonomiczna w północnej Hiszpanii, położona nad Zatoką Biskajską. Tworzą ją prowincje: Gipuzkoa/Guipúzcoa, Bizkaia/Vizcaya i Araba/Álava. Zajmuje ona powierzchnię 7,3 tys. km². W roku 2001 zamieszkiwało ją w sumie około 2,1 mln ludzi. Najwięcej Basków mieszka w prowincjach Bizkaia i Gipuzkoa. Stolicą wspólnoty jest Vitoria-Gasteiz. Od zachodu graniczy z Kantabrią i Kastylią i Leonem, od południa z La Rioją i od wschodu z Nawarrą.Operación Triunfo - jest to reality show w Hiszpanii. Polska wersja "Operación Triunfo" nosi nazwę Fabryka Gwiazd. Stacją, która pokazywała Operación Triunfo, jest TVE, jednak od 2005 roku show pokazuje stacja Telecinco. Pierwsza edycja została pokazana w 2001 roku. Reality-show jest podobne do Big Brothera i Idola.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Álex Ubago, właściwie Alejandro Martínez de Ubago Rodríguez) (ur. 29 stycznia 1981, San Sebastián) – hiszpańsko-baskijski piosenkarz pop i autor tekstów.

  Jako piosenkarz stał się znany w 2001 po gościnnym występie w programie telewizyjnym Operación Triunfo – hiszpańskiej wersji Idola. Jest jednym z niewielu artystów, którzy osiągają sukcesy po opadnięciu emocji wokół Operación Triunfo, kiedy to goście tego programu zdominowali hiszpańskie rankingi popularności. Ubago sam nie był uczestnikiem programu.

  Idol – program o formule talent show nadawany w telewizji Polsat, na licencji brytyjskiej sieci ITV, wyemitowany od 6 stycznia 2002 do 11 czerwca 2005 i powtarzany w TV 4.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Jego droga do sławy była powolna i stopniowa. Jego debiutancki album nie osiągnął wielkiego sukcesu. Álex objeżdżał wszystkie ogólnokrajowe stacje radiowe ze swoją gitarą, licząc na wywiad i możliwość zaśpiewania swoich piosenek na żywo – podobnie, jak to robiło wielu piosenkarzy amerykańskich. Strategia ta zadziałała, a jego album w końcu znalazł się na top-listach.

  San Sebastián (bask. Donostia, w latach 1980-2011 oficjalnie Donostia-San Sebastián) – stolica hiszpańskiej prowincji Gipuzkoa/Guipúzcoa w Kraju Basków. Liczba mieszkańców wynosi 186 tys. (2011).Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Dyskografia[]

 • ¿Qué pides tú? (2003)
 • 21 meses, 1 semana y 2 días (2003)
 • Fantasía o Realidad (2004)
 • Álex Ubago: En Directo (2004)
 • Aviones de Cristal (2006)
 • Siempre en mi mente (2007)
 • Calle ilusión (2009)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona wykonawcy (hiszp.)
 • Strona oficjalna (ang.)

 • Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.